Страница 8 из 48 ПерваяПервая 123456789101112131415161718 ... ПоследняяПоследняя
Показано с 71 по 80 из 474

Тема: ищу друзей в норвегии

Гость

Восклицание Oslo. Поиск друзей, подруг.

Ищу подругу в Осло.
    Живу около Haugerud.
    Я из Питера. Мне 27.
    Сожительствую ), имею ребёнка, второй на подходе...
    Толстая и прикольная.
    Счастлива, не хватает малого.....прикольной (как и я) подруги.....чтоб вместе прикалываться)
    Пиши мне: mariasgame2002@yahoo.no
    Последний раз редактировалось Galima; 26.04.2010 в 18:03.

Гость
    Люди, через месяц приезжаю на учебу в HIN. Подскажите что лучше вести из России.

Гость
    водку, сигареты, майонез, горчицу, рыбные и мясные консервы, суповые наборы, крупы, галеты, вяленыю рыбу, салями и другие копчености, горький шоколад (так же называемый настоящий шоколад, 60% какао) и \"мишка на севере\", обратите внимаение на сроки годности при покупке. Я уверен, Норвегия произведет на вас незабываемое впечатление! :-D

Гость
    бабу везите, на крайняк резиновую За наших едет битва в этом заповедном уголке, куда норги не едут, вот наших и берут 4 года по горам ползать и любоваться на заповедную природу...

Местный Аватар для makarov
    Поблагодарили 0 раз(а) в сообщениях
    Вес репутации
    21
    Русскую клавиатуру, норвежско-русский словарь Аракина (толстый такой) и англо-русский словарь (тоже потолще). Еду можно, если вам ооочень хочется сэкономить или покушать подольше родных супов из пакетика, но это совсем не обязательно. С голоду не помрете.
    «Личные сообщения» мне не пишите — я их не проверяю и не вижу. Связь прямо на makarov@vad1.com, пожалуйста.

Гость
    мы вот сидим тут и дивимся,что тол\'ко люди не напишут со скуки-то...ну что можно привезти из северодвинска в нарвик?
    ...по-нашему и обратно-то из нарвика в северодвинск ничего не привезеш\',что северодвинск,что нарвик...ну да ладно
    наш Вам совет,яхонтовый : голову везите ,и учитес\' на отлично. тогда Вам все остал\'ное выдадут...

Гость
    Мой Вам совет: возьмите мочалку, такую хорошую русскую мочалку....Эти тряпки которыми они моются просто добивают!

Гость
    Norsk satellitt med russisk hjelp

Russiske Nadejda Sokolova er med på å bygge Norges første satellitt
    1957: Sovjetunionen tar resten av verden på senga ved å sende opp verdens første satellitt, Sputnik 1. Rom-alderen er innledet. 2002: Russiske Nadejda Sokolova (25) har dratt til Narvik for å få være med på rom-eventyret.

Neste år skal Norges første egenproduserte satellitt sendes opp i verdensrommet. Høgskolen i Narvik (HiN) er sentral i dette pionerprosjektet, og skal sørge for konstruksjon av kraftforsyning, styresystemer og kommunikasjon. Nadedja Sokolova fra Arkhangelsk jobber med bakkekommunikasjonssystemene.

Det var egentlig filolog hun skulle bli, da hun 16 år gammel begynte på Pomor-universitetet i Arkhangelsk. Men så kom Barentssamarbeidet, og Nadejda fikk muligheten til å studere i Norge. Etter en kort periode i Tromsø ble Narvik neste stoppested. Det har vart i fem år. Nadejda er nå ferdig utdannet romingeniør, og har ett år igjen før hun er sivilingeniør. Innen den tid skal satellitten være ferdig bygget og skutt opp – trolig fra Baikanur i Kazhakstan, samme sted som Sputnik 1 ble skutt opp fra. Herfra gikk også verdens første bemannede romferd av stabelen da Yuri Gagarin ble skutt opp i 1961.

Satellittprosjektet er i hovedsak et samarbeide mellom Høgskolen i Narvik, NTNU og Landbrukshøgskolen på Ås. Narvik skal ta hånd om de operasjonelle sidene – utskyting, bygging og testing av nyttelast. Landbrukshøgskolen skal utvikle nyttelasten, og NTNU får i oppdrag å bygge og teste satellitten. Et viktig formål med prosjektet er å bidra til rekruttering til realfag og romfartsbasert industri.

Romfartsindustrien er sterkt voksende i Norge, med en omsetning på 5.5 milliarder kroner. Det meste av dette er eksport. Man forventer en vekst i næringen på omlag 15 prosent pr år, og bedriftene trenger folk. Nadejda Sokolova han godt tenke seg å bli i Norge og jobbe innenfor romfartsindustrien. Men…

– Jeg vet ikke om jeg får jobb! – Jeg er russer, og mye av industrien er tett knyttet til forsvaret. Dermed kan det bli vanskelig, men jeg får prøve å overbevise folk om at jeg ikke er spion, ler hun.

Norges bidrag til den industrielle del av romvirksomheten er i all hovedsak telekommunikasjon. Tre av de drøyt fem milliardene av Norges «romproduksjon» faller i denne kategorien, mens navigasjon og jordobservasjon er andre viktige områder.

Vil du vite mer om romteknologi ved Høgskolen i Narvik, kan du gå til adressen http://nyweb.hin.no/hovedside/studie...gi/default.asp. Studiet er for øyeblikket skolens mest populære ingeniør/sivilingeniørstudium, og best av alt: Studiet er åpent og du kan søke opptak helt frem til studiestart.

Местный Аватар для makarov
    Поблагодарили 0 раз(а) в сообщениях
    Вес репутации
    21
    И где он, этот свинченный студентами спутник? Он уже давно летать должен, если верить красивым байкам от HiN.
    «Личные сообщения» мне не пишите — я их не проверяю и не вижу. Связь прямо на makarov@vad1.com, пожалуйста.

Гость
    Tak etozhe voennaya taina!
    Nu ti i sprosil!

Страница 8 из 48 ПерваяПервая 123456789101112131415161718 ... ПоследняяПоследняя

Информация о теме

Пользователи, просматривающие эту тему

Эту тему просматривают: 1 (пользователей: 0 , гостей: 1)